#4 Footballteam manager poradnik – TRENING na danej pozycji

Wybór pozycji

O ile wybór pozycji ma charakter bardziej wizualny o tyle to co trenujesz jest mega ważne względem pozycji, na której będziesz wystawiany. Wyjątkiem jest bramkarz. Z biegiem kolejnych aktualizacji zablokowano możliwość ustawiania go w innym miejscu niż pole karne i na odwrót. Żaden zawodnik z pola nie może stanąć na bramce.

Jak już wspomniałem na początku, to do jakiego miejsca na boisku przypiszesz swojego zawodnika podczas rejestracji nie ma znaczenia na to gdzie będziesz występować. Możesz wybrać napastnika ale trenować umiejętności odpowiednie dla obrońcy. Trzeba jednak pamiętać aby ustawiano Cię w defensywie bo tylko tam Twoja gra będzie przynosiła korzyści.  

Może się również zdarzyć sytuacja, że z biegiem czasu znudzi Ci się gra na pozycji, którą sobie wybrałeś podczas tworzenia profilu gracza. I słusznie, masz do tego prawo. Zacznij trenować inne umiejętności, zmień set i nie zapomnij poinformować klubu o Twojej decyzji.

Wizualna zmiana pozycji jest według mnie nie opłacalna, ponieważ jej koszt wynosi aż 900 kredytów. Zdecydowanie lepiej można je wykorzystać, dokładając chociażby do nowego setu.

Co trenować na danej pozycji?

Rolę jaką będziesz odgrywał na boisku mogę podzielić na sześć kategorii: bramkarz, obrońca, defensywny pomocnik, pomocnik, ofensywny pomocnik i napastnik. Nie liczę pozycji bocznych/skrzydłowych bo i tak trenujesz to samo. To tylko ma ładnie wyglądać podczas prezentacji składu.

Wszystkie pozycje

 • Kondycja – postanowiłem o niej wspomnieć na samym początku, w osobnym punkcie, gdyż jest tak samo ważna dla każdego. Radzę jej nie pomijać tylko trenować do pary z umiejętnością najważniejszą dla danej pozycji. Absolutnie zbyteczna w pierwszej połowie więc jeżeli jesteś aktywnym graczem to nie będę zalecał Ci jej posiadania w secie na stałe, raczej jako dodatek. Umiejętności Twojego zawodnika zaczynają spadać mniej więcej ok. 55/60 min. spotkania. Wtedy jest czas na zastąpienie kondycją, któregoś z itemów setu.

Bramkarz

 • Czytanie Gry – obecnie najważniejsza umiejętność dla GK. Dzięki niej Twojemu zawodnikowi łatwiej przewidzieć tor lotu piłki.
 • Gra Defensywna – przed aktualizacją jej poziom odzwierciedlał jakość gry bramkarza. Obecnie zeszła na dalszy plan kosztem czytania gry, co nie zmienia faktu, że wciąż jest ważna.
 • Stałe Fragmenty – nie rozwijając tej umiejętności będziesz zwykłym ręcznikiem. Stałymi fragmentami można przegrać mecz mimo przewagi przez 90 min.

Moja propozycja na SET

3x Czytanie Gry + 1x Gra Defensywna, 1x Kondycja na zmianę za jeden item Czytania Gry, dodatkowy set 4x Stałe Fragmenty zakładany na rzuty rożne, karne i wolne dla przeciwnika.

Obrońca

 • Pressing – zmusza przeciwnika do popełniania błędów. Niezbędny dla każdego obrońcy.
 • Gra defensywna – mogłoby się wydawać, że to ona jest najważniejsza jednak z biegiem czasu ustąpiła miejsca pressingowi. 
 • Stałe fragmenty – rozwijanie tej umiejętności zwiększa szanse na przejęcie piłki podczas rzutów wolnych i różnych dla przeciwnika.

Moja propozycja na set:

3x pressing + 1x gra defensywna, 1x kondycja na zmianę za jeden z itemów pressingu.

Defensywny pomocnik

 • Rozgrywanie – główna umiejętność dla każdego rodzaju pomocnika. Pomocnik jest odpowiedzialny przede wszystkim za skuteczne rozrzucanie piłek do partnerów z drużyny.
 • Pressing – potrzebny aby rozbijać akcje przeciwników zanim dojdą do sytuacji strzeleckiej.
 • Gra defensywna – nieobowiązkowa ale jednak może się trochę przydać.
 • Stałe fragmenty – w przypadku każdego pomocnika jest to umiejętność dodatkowa, która zwiększa prawdopodobieństwo celnego dośrodkowania z rzutu wolnego czy różnego jak i skutecznego wykonania rzutu karnego. 

Moja propozycja na set

2x Rozgrywanie + 2x Pressing, 1x Kondycja na zmianę, dodatkowy set 4x Stałe Fragmenty zakładany podczas rzutów wolnych, różnych i karnych dla Twojego zespołu. 

Pomocnik

 • Rozgrywanie – Jak wyżej. W przypadku pomocnika rozgrywanie jest najważniejsze i to przede wszystkim na jego rozwijaniu powinieneś się skupić.
 • Skuteczność – pomocnicy dość często lądują w polu karnym przeciwnika więc wypadałoby zwiększyć sobie szansę na trafienie do bramki.
 • Pressing – dobrze rozwinięty pozwoli rozbijać akcje drużyny przeciwnej już w środku pola
 • Stałe Fragmenty – tak jak w przypadku Defensywnego Pomocnika. 

Moja propozycja na set:

4x Rozgrywanie, 1x Skuteczność, Pressing, Kondycja na zmianę. Kondycja od 60 min. Spotkania. Skuteczność za Item rozgrywania w momencie kiedy Twoja drużyna atakuje. Pressing gdy drużyna broni. Dodatkowy set 4x Stałe Fragmenty.

Ofensywny Pomocnik

 • Rozgrywanie – tak samo ważne jak u każdego z ww. pomocników.
 • Skuteczność – grając na tej pozycji dość często będziesz dochodził do sytuacji strzeleckich więc ważne abyś to wykorzystał.
 • Ofensywa – będziesz angażował się w akcję ofensywne drużyny częściej niż zwykły pomocnik więc warto rozwijać tą umiejętność.
 • Stałe Fragmenty – różnica w stosunku do poprzedników jest taka, że z rzutu rożnego nie będziesz dośrodkowywał ale za to masz szansę strzelić bramkę. 

Moja propozycja na set

2x Rozgrywanie + 1x Ofensywa + 1x Skuteczność, 1x Kondycja na zmianę, dodatkowy set 4x Stałe Fragmenty.

Napastnik

 • Gra Ofensywna – najważniejsza umiejętność na tej pozycji. Ważne żebyś miał jej jak najwięcej aby łatwiej przechodzić obronę przeciwnika.
 • Skuteczność – każdy atakujący powinien mieć dużą ilość skuteczności tak aby jak najwięcej uderzeń trafiało do bramki.
 • Stałe Fragmenty – trenuj jak najwięcej aby zwiększyć szansę na skuteczne wykonanie rzutu wolnego i karnego oraz by bramkarz drużyny przeciwnej częściej wyciągał piłkę z siatki po dośrodkowaniach na Twoją głowę z rzutów rożnych.

Moja propozycja na set

3x Gra Ofensywna + 1x Skuteczność, 1x Kondycja na zmianę, dodatkowy set 4x Stałe Fragmenty

Trenuj zatem te umiejętności, które przydadzą Ci się w strefie boiska gdzie chcesz występować. Bez sensu nabijać wszystkie na równi. Nie namawiam Cię do tego abyś zrezygnował całkowicie z tych mniej ważnych bo to jest niemożliwe na dłuższą metę. OVR zawodnika też jest ważny więc rozgranicz to jakoś sensownie. Dobijając każdą z umiejętności do 100 poziomu trzymałem się zasady, że różnica punktowa między nimi wynosiła 20. Czyli gdy te ważniejsze miałem na 100 poziomie to te niepotrzebne były na 80.

Klasycznie, na koniec przypominam. Jeżeli jeszcze nie masz konta w grze, zachęcam do rejestracji z >>tego linku<<. BONUS NA START : 200 ENERGII.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *